İnternet Erişimi Hakkında

Duyurular

İnternet Erişimi Hakkında

  •  19 Ekim 2018 Cuma
  •  2530 Görüntüleme
  •  Yazdır

İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanun ve 11.04.2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar Hakkında Yönetmeliğe" göre kurumumuzda kullanıcı denetim mekanizması 23.11.2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacaktır. Bu kapsamda internet erişimleri kullanıcı adı ve parola ile sağlanacaktır.

   İnternet tarayıcınızı açtığınızda aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz.

                                                                                      Ekran Görüntüsü -1

                                                                                    Ekran Görüntüsü - 2

   İnternet tarayıcımızı açtığımızda henüz kullanıcı denetim mekanizması aktif hale gelmediğinden bir hata sayfası ile karşılaşabiliriz. Bu hata sayfası genellikle “https” ile başlayan sayfalara giderken karşımıza gelmektedir (internet tarayıcısı olarak internet explorer, Microsoft edge veya firefox kullanılması önerilir). Bu hata sayfasında ilerlemek için Ekran Görüntüsü – 1 de görülen sarı alanları sırası ile tıklayarak devam ederiz veya Ekran Görüntüsü – 2 de sarı renkli alandaki adres çubuğuna https olmayan herhangi bir sayfa adresi (örneğin: ebys.gop.edu.tr )  yazıp “enter” a basarak kullanıcı denetim mekanizmasını aktif hale getirebiliriz.  
 
   İnternet tarayıcı olarak Google Chrome kullanan kullanıcıların açılış sayfası Google.com ise Ekran Görüntüsü – 1 de gelen ekran açılmamaktadır. Bu chrome dan kaynaklanan bir sorun olduğu için Ekran Görüntüsü – 2 de sarı renkli alandaki adres çubuğuna https olmayan herhangi bir sayfa adresi (örneğin: ebys.gop.edu.tr )  yazıp “enter” a basarak kullanıcı denetim mekanizması aktif hale getirilebilir.  
 

                                                                                   Ekran Görüntüsü -3

   Bu aşamada karşımıza kullanıcı denetim sayfası gelecektir. Bu sayfada kullanıcı adı alanına kurumsal e-posta adresimizi ve parola alanına da yine kurumsal e-posta adresimizin parolasını girerek tamam butonuna basıyoruz. Eğer kullanıcı adımız ve parolamız doğrulanamazsa karşımıza hata sayfası gelecektir.  

   Eğer personelseniz ve kurumsal e-posta adresinizi almadıysanız Ekran Görüntüsü – 3 de belirtilen dahili numaradan e-posta adresinizi alabilirsiniz. Parolalarını unutan personelimiz veya öğrencilerimiz yine Ekran Görüntüsü – 3 de bulunan linklerden parolalarını yenileyebilirler. 
 
   Kullanıcılarımız bilgi güvenliği açısından kişisel bilgisayarlarında veya ortak kullanım bilgisayarlarında, internet tarayıcılarının kullanıcı adı ve parola bilgilerini kaydetmesine onay vermemelidir. Çünkü bu durumda sizden sonra o bilgisayarı kullanacak kişi sizin kullanıcı adı ve parolanızla internete erişim sağlayabilir. 
 
                                                                           Ekran Görüntüsü - 4
 
    Kullanıcı adı ve parolaları doğrulanan kullanıcılarımızın karşısına Ekran Görüntüsü – 4 de görülen sayfa gelecektir. Bu sayfa internet bağlantınızın kesilmemesi için sürekli açık olmak zorundadır. İnternette gezinmek için YENİ PENCERE linkine tıklayabilir ya da başka bir sayfa açabilirsiniz. Tarayıcınızı veya bilgisayarınızı kapattığınızda 3 dakika içerisinde oturumunuz otomatik olarak kapatılacaktır. Eğer OTURUMU KAPAT linkine tıklarsanız o anda oturumunuzu kapatmış olursunuz. Gerekli açıklamalar Ekran Görüntüsü – 4 de yer almaktadır..Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Taşlıçiftlik Kampüsü, 60000, TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.